IŞİD adına ‘akaryakıt nakliyesi’ yapan sanığa 6 yıl 3 ay hapis

Adana’da, Suriye’de terör örgütü IŞİD ismine akaryakıt nakliyesi yaptığı gerekçesiyle yargılanan tutuklu sanık 6 yıl 3 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Suriye asıllı tutuklu E.E. cezaevinden Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Sanık avukatı ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın cep telefonundan Suriye’deki çatışma bölgelerinde çekilen infaz ve propaganda faaliyetlerine katıldığına yönelik imgeler çıktığını, Suriye’de terör örgütü işgalindeki bölgede IŞİD ismine akaryakıt nakliyesi yaptığını ve bu sevkiyat esnasında kendisine uzun namlulu silah ile kelamda müsaade dokümanı verildiğini belirtti.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Savcı, sanığın IŞİD üyeliğinden süreç yapılan şahıslarla irtibatının bulunduğunu, Suriye’de örgüt kamplarında silahlı eğitim aldığını ve kelamda karakollarda nöbet tuttuğunu bildirerek, E.E’nin “silahlı terör örgütüne üye olma” hatasından cezalandırılması ve mevcut halinin devamına karar verilmesi tarafında görüş sundu.

Tercüman aracılığıyla savunması alınan sanık E.E, IŞİD ismine faaliyet yürütmediğini ileri sürerek, “Suçlamaları kabul etmiyorum. Rastgele örgütsel bir harekete katılmadım. Tahliyemi ve beraatimi talep ederim” tabirlerini kullandı.

Mahkeme heyeti, “silahlı terör örgütüne üye olma” hatasından 6 yıl 3 ay mahpus cezasına çarptırdığı sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir