Kılıçdaroğlu oran verdi: İkinci tura kalmaz, ilk turda biter

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs’ta düzenlenecek seçimlerin ikinci cinse kalmayacağını belirtti. Birinci cinste yüzde 60 ile seçileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Meclis’te de çoğunluğu alacaklarını tabir etti.

“15 Mayıs sabahı nasıl bir yük alacağımızın farkındayız” diyen Kılıçdaroğlu, Prag Büyükelçisi Hâkim Bağış ve Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ile çalışmayacaklarını söyledi.

‘İLK TIPTA BİTER, GENÇLERE GÜVENİYORUM’

Sözcü’den Emin Özgönül’e konuşan Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının bir kısmı şöyle:

“14 Mayıs seçimi ikinci cinse kalmaz, birinci cinste biter. Birinci çeşitte yüzde 60 oyla Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı seçileceğim. Gençlere güveniyorum. Seçimin mukadderatını onlar belirleyecek. 5 milyon 300 bini aşkın genç birinci kere sandığa gidip oy kullanacak. Bu gençler mevcut sistemden şad değil. Parlamentoda çoğunluğu alacağız ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi de getireceğiz. Bugünkü ucube sistem ile TBMM’nin fonksiyonu yok edildi, milletvekilleri siyaset bile yapamıyor, halkın taleplerini gündeme getiremiyor, atanmış bakanlar telefonlarına çıkmıyor.

BAĞIŞ VE FEYZİOĞLU İLE ÇALIŞMAM’

Bugün devlet takımlarında partili bürokratlar var. Her alana siyaseti bulaştırdılar. Biz vazifeye geldikten sonra öncelikle rüşvetçiler, kirli işlere aracılık edenler, devletin değil de sarayın memuru olanlar misyondan alınacak. Özel bir liste hazırlamadık lakin rüşvetçiden büyükelçi olur mu? Devleti temsil etmesi gereken büyükelçi, iktidar propagandası yapar mı? Prag Büyükelçisi Hâkim Bağış ve Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ile çalışmayız. Devleti için çalışan namuslu bürokratlar ise başımızın tacıdır. O denli bürokratlar var ki bu iktidarın verdiği kanunsuz buyrukları yapmadılar ve vazifeden alındılar, onları değerlendireceğiz.

‘DÜZLÜĞE ÇIKMAK İÇİN 1 YILA GEREKSİNİMİMİZ VAR’

15 Mayıs sabahı nasıl bir yük alacağımızın farkındayız… İktisadın de çıkmaz içinde olduğunu biliyoruz. İktidarda kalmak için Türkiye’yi, insanımızı, geleceğimizi feda ediyorlar. Merkez Bankası Saray’ın kasası oldu. Düzlüğe çıkmak için bizim bir yıla gereksinimimiz var. Demokratik yollarla bunları gönderip, her kuruşun hesabını topluma veren anlayışı hükümran kılacağız. Bu seçimde demokrasi oylanacak: Bu ülkede demokrasi olsun mu olmasın mı? Kesinlikle sandığa gidin, oy kullanın. Vicdanının sesini dinleyerek oy kullanın.”

KAYNAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir