Kızını boğarak öldüren anne hakkında istinaf kararını verdi

Buca Emniyet Müdürlüğü’ne 17 Mayıs 2021’de gelen Ayşe Vural, kızını öldürdüğünü belirterek teslim oldu. Laleli Mahallesi’ndeki meskene giden takımlar, Zeynep Vural’ın cesedi ile karşılaştı. Zeynep’in boğularak öldürüldüğü tespit edildi. Gözaltına alınan Ayşe Vural tutuklandı, eşi Saffet (70) ile oğlu Ömer Vural (25) isimli denetim ile özgür bırakıldı.

İddianamede, Ayşe Vural’ın aksiyonu tek başına yapmasının mümkün olmadığını belirtti. Savcı ayrıyeten sanıkların tabirlerinde çelişkiler olduğunu vurguladı. 3 sanık hakkında “üstsoy yahut altsoydan birini taammüden öldürme” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası talep edildi.

BİR MAHPUS İKİ BERAAT KARARI

İzmir 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen yıl görülen davanın karar duruşmasında; Ayşe Vural, “Kızımı öldürmek istememiştim” diyerek beraatını istedi. Eşi ile oğlu da birebir talepte bulundu. Mahkeme heyeti, Ayşe Vural’ı “alt soyu taammüden öldürme” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Zeynep’in ruhsal rahatsızlığı ve bağımlılığı nedeniyle aile bireylerine saldırgan haller sergileyip, darp ettiğini belirten heyet, “tahrik” ve “iyi hal” indirimi de uyguladı. Böylelikle Ayşe Vural’ın cezası, 18 yıl 4 ay mahpusa çevrildi. Tutuksuz yargılanan sanıklar da beraat etti. Karar, taraf avukatlarının itirazı ile istinaf mahkemesine taşıdı.

YARGITAY’A TAŞINACAK

Dosyayı görüşen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza Dairesi, duruşma görülmeksizin inceleme yapılmasına karar verdi. Daire, kanıtlar, mahkemenin inanç ve takdiri, oluş, buna nazaran niteleme ve buna bağlı uygulama doğrultusunda Ayşe Vural için verilen cezanın doğruluğuna kanaat getirdi.

Diğer sanıklar için gösterilen kanıtların mahkumiyete kâfi derece ve nitelikte bulunmadığını vurgulayan Daire, istinaf talebinin yerinde görülmediğine hükmetti. Daire ayrıyeten Ayşe Vural’ın tahliye talebini reddetti. Ayşe Vural’ın avukatı Mehmet Ali Orman ise kararı Yargıtay’a taşıyacaklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir