Polisin tokat attığı HDP’li Encü: Bu tokat insanca yaşamı savunan herkese, en başta da Kürt halkına atılmış bir tokattır

Hasta ve infazı yakılan mahpus yakınları için İstanbul Kadıköy’de düzenlenen adalet yürüyüşünde polisin tokat attığı eski HDP milletvekili HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü, “Bu tokat insanca ömrü savunan herkese, en başta da Kürt halkına atılmış bir tokattır” dedi.

Annelerle birlikte alana girdiklerini ve annelerin taleplerini lisana getirmeye başladığı üzere atağın başladığını belirten Encü, “Ben de bu esnada bunun hukuksal olmadığını tabir ettim. Yasak kararının gösterilmesini istedim. Müzakereye davet ettim. Fakat gençler yerlerde sürüklenmeye başlandı, tokanladılar. Yerlerde tekmelendiler. Bu duruma itiraz ederken, bir polis amiri ki her aksiyonda şiddetin öncülüğünü yapan bu amir bana küfürler etti. Bunun üzerine küfür etmemesi tarafında ikazda bulundum. Güvenlik Şube Amiri Hanifi Zengin’in tam önünde bana tokat attı. Bu cüreti Zengin’in talimatlarından aldı. Bu nedenle bunun katiyetle planlı bir şey olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı. 

Encü şunları kaydetti:

“Kendisi kim olduğumu biliyor. Tekraren karşı karşıya geldik. Daha evvel bana parmak sallayarak, ‘hesabını soracağım’ diyen birebir kişidir. Tokadın akabinde şahsen Zengin’in kendisi gelip beni gözaltına aldı. Gözaltı sırasında da azap uygulandı. AKP-MHP iktidarının bu ülkede yaratmış olduğu polis devletinin hukuksuzluğunun ve pervasızlığının sonucu olarak değerlendiriyorum”

“Bu tokattın hesabını sandıkta ve her alanda soracağız” 

Encü, tokadın kendisi şahsında ömrü savunan herkese atıldığını söyledi. Encü, “Bu kıymetleri savunan bu siyasetin içinde barış demokrasi ve özgürlüğü insanca ömrü savunan herkese başta Kürt halkına atılmış bir tokattır. Biz bu tokattı demokratik siyaset alanında, kendi uğraşımızı yükselterek bu demokrasiyi, özgürlüğü insanca ömrü savunan herkese, bütün insanlara atılmış bir tokattır. Bu tokattın hesabını sandıkta ve her alanda soracağız” diye konuştu. 

TIKLAYIN | Polis, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat attı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir